SLOT Art Festival mój ulubiony festiwal w Polsce

mexico-1995683_1920

Czy można sobie wyobrazić, że na początku lipca stary klasztor jest pełen artystów tańczących do wszystkich możliwych gatunków muzycznych, rysujących wszystkimi możliwymi technikami, grających i śpiewających wszystkimi sposobami albo cyrkowców czy akrobatów ćwiczących na dworze przed klasztorem? Ciężko jest sobie to wyobrazić, dopóki nie przyjedzie się na SLOT.

Magia tego festiwalu jest tworzona przez ludzi pełnych pasji dla ludzi, którzy chcą nauczyć się czegoś nowego, przeżyć coś niesamowitego oraz doświadczyć głębiej. Takie jest przesłanie festiwalu – spotkać, doświadczyć na sobie i przekazać dalej. Bez tych wszystkich ludzi po prostu by nie istniał, przyjeżdżasz na niego i wkładasz swoją osobą coś nowego w grono ludzi, którzy chcą z Twojej osoby pozyskać Twoje zaangażowanie, Twoją pasję oraz umiejętności, które gdzieś tam w sobie masz, a nawet nie zdawałeś sobie z tego sprawy.

Przyjazd na SLOT to decyzja – Tak, chcę nauczyć się czegoś nowego i nauczyć innych tego, co już potrafię, co jest fajne, czym mogę się podzielić. W zamian za to otrzymuję dobro, miłość oraz życzliwość ludzi, którzy się ze mną tam znajdują, którzy w przyszłości z pewnością będą moimi przyjaciółmi. Bo SLOT to prawie jak rodzina – po pięciu dniach rozpoznajesz już większość twarzy, mówisz „Cześć” sąsiadom z namiotów obok, rozmawiasz z przypadkowo napotkanymi ludźmi, którzy akurat chcą pokazać Ci coś fajnego, wchodzisz w środku nocy w tańczący tłum ludzi i czujesz się, jakbyś od zawsze znał się z tymi ludźmi.

Genialnym rozwiązaniem tego festiwalu jest całkowita bezklasowość – jeżeli nie masz pieniędzy, żeby zakupić bilet na festiwal, zgłoś się jako wolontariusz i odpracuj swoją pomocą cenę biletu i korzystaj ze wszystkich atrakcji do woli.

Leśnym Mediom bardzo podobają się tego typu rozwiązania, bo wszystko co bliskie ludziom oraz naturze jest po prostu genialne. Na festiwalu nie brakuje zdrowego jedzenia, kosmetyków Fair Trade, ubrań ekologicznych oraz specjałem jest yerba mate i napoje gazowane z yerbą, które zasmakowały mi tak bardzo, że mam nawet zdjęcie z butelką.

Zgłosiłam się pierwszego dnia jako wolontariuszka, choć wcześniej kupiłam już bilet, ale kiedy zobaczyłam ogłoszenie, że szukają ludzi do pomocy w zamian za oddanie pieniędzy, natychmiast chciałam podjąć się tego wyzwania. Moim obowiązkiem było pilnowanie sprzętu oraz pilnowanie wejść na teren festiwalu – sprawdzanie toreb, odsyłanie ludzi z nieważnymi identyfikatorami, kierowanie ludzi do konkretnych miejsc, pilnowanie pola namiotowego oraz wejść do budynków festiwalowych – mnie akurat przypadło przy sali hardcore/punk, na której odbywały się koncerty, a nocą imprezy klubowe. Praca była fajna, lekka i przyjemna, a przy okazji można było poznać sporo ludzi i mieć kontakt bezpośrednio z organizatorami i koordynatorami festiwalu. Ponadto wolontariuszom przysługiwały pewne przywileje, jak darmowe herbaty i kawy oraz darmowe prysznice. To poświęcenie 4 godzin festiwalowych każdej doby nie było jakoś szczególnie uciążliwe, polecam wolontariat.

To, co najbardziej mi się spodobało, to warsztaty. Na Slocie odbywają się one każdego dnia w 3 turach, a więc łącznie można wziąć udział aż w 15 podczas jednej edycji!
Pierwszy raz się spotkałam z tak szerokim wyborem tematów. W zasadzie prościej będzie wymienić czego tam nie było. Po godzinach odbywają się też inne warsztaty organizowane przez różne stowarzyszenia, jak na przykład Loesje. Po południu zaczynają się koncerty i trwają do późnego wieczora, a nocą imprezuje się w klubach, choć często wygląda to jak umieralnia, z powodu zmęczenia całodziennego, ale energii dostarcza zbawienna yerba mate oraz kawa.

Świetną sprawą są też kawiarenki festiwalowe, w których znacznie taniej niż w foodtruckach można zdobyć zimne napoje oraz ciasto, które jest wybitnie dobre. Niedaleko terenu festiwalu znajduje się też supermarket Dino i można się w nim zaopatrzyć bardziej biwakowo, jeżeli budżet nie pozwala nam na kupowanie każdego dnia w budkach (a jedzenie mają tam tak pyszne, że można łatwo pozbyć się oszczędności).

Poza tymi wszystkimi atrakcjami są też organizowane spektakle, projekcje filmów, storytellingi – jak słynne bajki na dobranoc czy legendy miejskie, wykłady prowadzone przez ludzi biznesu, jest również strefa ciszy – w której można odpocząć od zgiełku festiwalowego lub intymnie zaszyć się z kimś żeby przedyskutować jakiś temat.

Jestem ciekawa czym zaskoczy mnie edycja 2017, już nie mogę się doczekać, odlatujemy do piękniejszego świata już 4 lipca!

W zeszłym roku wzięłam udział w:

 • warsztatach pieśni łemkowskich
 • warsztatach krytyki filmowej
 • treningu uważności
 • warsztatach fotograficznych
 • potańcówce folkowej
 • pieśniach w kręgu
 • pantomimie
 • koncercie zespołu Hańba!
 • koncercie zespołu  Katedra
 • koncercie The Dumplings
 • koncercie Balkanscream
 • koncercie Bisza
 • koncercie Tester Gier
 • psychoteatrze Las
 • nocy klubowej drum’n’bass
 • imprezie w plenerze do muzyki bałkańskiej z Dj Balkan Valkan
 • wykładzie „Praca i firma – błogosławieństwo czy przekleństwo?”
 • warsztatach literackich pisania prozy z panem Marcinem Czerwińskim
 • warsztatach kreatywnego pisania Loesje
 • ceremonii zakończenia festiwalu z tancerzami ognia
 • storytellingu w namiocie hinduskim

Oprócz tego sporo kreatywnych rozmów oraz naprawdę konkretnej zabawy pod sceną. Uważam, że wykrzesanie z siebie ostatków sił, żeby mieć na to wszystko ciągle twórczy i pracujący mózg, to zasługa braku używek na festiwalu oraz wszechobecnej artystycznej atmosfery – kolory i dźwięki działają bardzo stymulująco na mózg.

W tej relacji nie zawarłam nawet 10% tego, co widziałam i słyszałam. Tam po prostu trzeba przyjechać i przeżyć to na własnej skórze. Może mieliście jakieś cudowne wspomnienia z poprzednich edycji? Podzielcie się w komentarzu, niech inni widzą, że naprawdę warto 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s