10 ciekawostek o karnawale w Wenecji

Kto nadal nie był w Wenecji – sporo przegapił. To miasto przyciąga do siebie miliony turystów każdego roku. Studenci z Polski i Europy organizują co roku wyjazdy na wenecki karnawał, który trwa od 31 stycznia do 17 lutego. Przywdziewają maski, ubierają kostiumy karnawałowe i bawią się razem z tysiącami innych ludzi. Ja również posiadam wenecką maskę, uważam że są one mistyczne, jedyne w swoim rodzaju. Przytoczę kilka ciekawostek na temat weneckiego karnawału, co może zainteresować i zachęcić niejednego zatwardziałego przeciwnika weneckiego przepychu i kiczu chodzenia w maskach.

1. Markiza Luisa Casati

luisa-marquesa-casati-stampa-di-soncino1

W latach 20′ XX wieku była to największa ekscentryczka w Europie. Obrzydliwie bogata, urządziła kiedyś na placu świętego Marka w Wenecji karnawał z prawdziwego zdarzenia. Zamknęła plac dla turystów i urządziła na nim prywatny bal, na którym wśród gromady gości przebywali również pomalowani na złoto nadzy murzyni niosący złote kandelabry.

Markiza również poza karnawałem uwielbiała szokować ludzi. Kolekcjonowała figury woskowe byłych kochanków, urządzała czarne msze, zamiast domowych piesków hodowała mnóstwo dzikich zwierząt, a kiedy znudziły jej się bogate i zdobione naszyjniki – owijała sobie szyję żywym wężem boa. W historii zasłynęła jednak jako ikona mody.

2. Ukłon dla każdego!

Maska karnawałowa sprawia, że wszyscy są sobie równi, nikt nie ocenia nas po wyglądzie twarzy czy wieku. Tradycją obowiązującą od lat na weneckim karnawale i stalową zasadą weneckiego savoir-vivre  jest skinienie głowy, którym pozdrawia się każdego przechodnia mijanego przez nas na drodze.

Swoją drogą, pamiętam, że po przyjeździe do Wenecji zastanawiałam się, czemu w porcie stoją dwie kobiety w sukniach i w maskach i cały czas się kłaniają. Zagadka rozwiązana!

3. Zioła w masce lekarza

Maski weneckiego lekarza nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jedna z najbardziej przerażających masek, jakie można w ogóle spotkać na świecie.

Lecz czy wiedzieliście o tym, że ów dziób został tak zaprojektowany po to, żeby uchronić lekarzy przed zarazą od pacjenta? W momencie kiedy powstała leczący zarazę specjaliści do środka wkładali zioła, które miały uchronić lekarzy przed zarażeniem się chorobą od swoich pacjentów.

4. Maska na zamknięcie ust gadatliwej kobiecie

tumblr_lb3w7sg72y1qew8ydo1_400

Weneccy specjaliści od karnawałowych masek wymyślili ten patent w bardzo sprytny sposób. Maska o nazwie „moretta” uważana była za niezwykle twarzową, ale żeby utrzymywała się na twarzy, kobieta musiała zagryzać w ustach guzik.

Sam fakt, że kobieta nie miała możliwości wypowiedzenia ani jednego słowa, czynił ją bardzo tajemniczą i atrakcyjną dla płci przeciwnej.

Dziś jest często wykorzystywana podczas aktów miłosnych osób praktykujących BDSM.

5. Karnawałowy konkurs na najpiękniejszą maskę dnia

Na placu św. Marka każdego dnia karnawału wybierana jest najpiękniejsza maska. Może ona zdobyć nagrodę tylko raz, dlatego twórcy masek wylewają z siebie siódme poty, żeby sprostać wysokim wymaganiom i dopełnić estetyki odpowiadającej jury. Jest to niewyobrażalne, jak wielka to musi być inwencja twórcza oraz jak gigantyczna jest konkurencja!

6. Parada wodnych okrętów na Canale Grande

1 lutego każdego roku parada okrętów otwiera wenecki karnawał. Ludzie płyną wzdłuż kanału poprzebierani w historyczne bądź mniej historyczne stroje, a swoje łodzie przyozdabiają stylami wszystkich epok. Jestem pewna, że radość i kreatywność towarzysząca projektowaniu łodzi i kostiumów na karnawał nie zna granic.

7. Dwanaście królowych balu

7 lutego odbywa się tzw. festa delle Marie, jest to święto upamiętniające dawny zwyczaj, kiedy władca Wenecji – Doża obdarował posagiem 12 najpiękniejszych mieszkanek miasta. Co roku wybiera się 12 pięknych kobiet o imieniu Maria, które prowadzą pochód podczas święta, przebrane w stroje z epoki. Pochód przechodzi przez całą Wenecję, lecz dopiero ostatniego dnia karnawału wybierana jest najpiękniejsza Maria.

Chyba to lepsze niż tandetne Miss Universe, prawda?

8. Wieczny karnawał renesansu

W epoce renesansu balowanie było sposobem na życie. Niektórzy wenecki karnawał zaczynali już w październiku! Skąd brało się takie uzależnienie od imprezowania? A czy nie znamy takich ludzi i w dzisiejszych czasach? Dopóki pozwalało na to bogactwo, balowanie przez cały rok, noszenie maski cały rok i chowanie się pod peleryną nikomu nie przeszkadzało. Było wręcz wyrazem uznania i szacunku do weneckiej tradycji.

9. Maski manifestem równości ekonomicznej i płciowej

Karnawał w Wenecji tradycyjnie zobowiązuje uczestników do noszenia masek. Zastanawiając się głębiej dojdziemy do przekonania, że każdy z nas ma wiele twarzy. Na każdą sytuację przybieramy odpowiednie maski. Inna jest na przyjęciu inna w domu a jeszcze inna kiedy jesteśmy w pracy.  Festiwal ma tradycję średniowieczną. Maski miały ukrywać różnice społeczne dzielące bawiących patrycjuszy od przeciętnych ludzi. Był to czas, kiedy zacierały się granice statusu majątkowego i społecznego. Mężczyźni przebierali się za kobiety, dewotki – za orientalne tancerki, kurtyzany – za zakonnice. Święto złudzeń pozwalało rozbudzić w uczestnikach karnawału najśmielsze marzenia i co więcej, zrealizować je pod osłoną, głęboko skrywanej pod maską tożsamości. Dlatego tajemniczość, która oferowały maski weneckie, sprawiła, że obrosły one legendą.

Pod maskami skrywają się reprezentanci różnych narodowości i religii.

10. Lot Anioła – czy też może Lot Fejma

Z karnawałem w Wenecji nierozerwalnie wiąże się jeszcze jedna wspaniała tradycja. Jest to Lot Anioła – zjazd po linie z dzwonnicy wykonywany przez sławne osobistości. Zwyczaj ten nawiązuje do popisów dawnych weneckich cyrkowców i akrobatów, którzy w ten właśnie sposób dawali dowód swojej odwagi, a jednocześnie oznajmiali że karnawał w Wenecji właśnie się rozpoczął.

Warto również pamiętać, że każdego kolejnego roku jest wymyślane całkiem nowe hasło dla karnawałowej zabawy, według którego należy np. odpowiednio się ubierać. Jest to jak gdyby myśl przewodnia dla każdego z pochodów, której wypadałoby ściśle przestrzegać przez jego uczestników.

W 2016 roku tematem przewodnim karnawału jest przedstawienie antycznej, starożytnej historii Wenecji na szlaku handlowym, antycznej sztuki i tradycji. A prościej mówiąc – odrodzenie starożytnego pochodzenia Wenecji.

Podoba się Wam artykuł? Ja zdecydowanie jeżeli będę miała kiedyś okazję, to wybiorę się na wenecki karnawał. Jak już zarobię te miliony 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s